Manapság már a legegyszerűbb ajtókon is legalább két zár található. Ez még nem is lenne baj, de a bennük található zárbetétek a legtöbb esetben kiállnak az ajtó síkjából, ami által könnyűszerrel eltörhetők. Továbbá a zárnyelveket fogadó lemezek legtöbbször apró facsavarokkal vannak a fatokhoz rögzítve, emiatt az ajtó könnyen befeszíthető. Akinek ilyen ajtaja van, az számíthat rá, hogy előbb vagy utóbb hívatlan látogatót kap. Mit érdemes tenni ennek megelőzésére? Ez függ az ajtó állapotától és a megerősítésére, felújítására szánt pénzösszegtől.
A műanyag nyílászárok nagy előnye a hang és hőszigetelés. A hátránya az alacsony biztonsági fokozat, mert hiába zár több ponton az ajtó “gumiból” van. Egy jól elkészített célszerszámmal bepattintható az ajtó. Az ajtóra érdemes hevederzárat szereltetni, természetesen kellő figyelmet fordítva a zárbetét minőségére.
Fémajtók nagy előnye, hogy több ponton zár, masszív zárszerkezet, manapság 2db zárbetét található bennük. A hátránya: az interneten bárki számára elérhető hozzá finomnyitókészlet pár ezer forintért, mellékelve hozzá egy használati útmutató, DVD -vel. Beépítés után azonnali zárcsere javasolt legalább az egyik zárat, ami a teljes csaprendszert működteti, szintén ügyeljünk a minőségre, a szerelővel több csapos, finomnyitás, maghúzás elleni védelemel ellátott betétet szereltessünk.
A régi ajtó megerősítésére általában a következő eljárásokat szokták alkalmazni:
A zárak védelmére lehet erősített zárvédő pajzsokat szereltetni, ami megvédi a betéteket az eltöréstől. Léteznek továbbá olyan zártprofilú speciális cilinderbetétek, melyeket nem lehet finomnyitással, maghúzással vagy töréssel kinyitni, ezekhez azonban önmagukban többe kerülnek, mint egy olcsóbb hevederzár szereléssel együtt.
Továbbá az ajtótokot is meg lehet erősíttetni, ez azonban igen költséges megoldás.
A legegyszerűbb és legcélravezetőbb megoldás azonban egy hevederzár felszerelése.
A megfelelő védelmet nyújtó hevederzár kiválasztásánál ne csak az árra, hanem a minőségre is ügyeljünk. Az ingyenes hirdetőújságok apróhirdetései tele vannak olyan lakatosokkal és mindenre szakosodott szerelőkkel, akik rendkívül kedvező áron kínálják szolgáltatásaikat. Rendszerint a hirdetéseken kívül, házalók útján is 20-25 ezer Ft körüli áron igyekeznek ,,játék” hevederzárakat ránksózni. Ezek egy barbieházon kiválóan funkcionálnának, ha le lennének kicsinyítve. Másra nem igazán jók. Az ilyen záraknak nincs hivatalos neve, és persze a biztosítók által elfogadott minősítése is valahol félúton elakadt, és ez nem véletlen. Felmerül a kérdés: azon cégek számára, amelyek kizárólag ezeket a hevederzárakat forgalmazzák, vajon mi a fontosabb, a gyorsan jött pénz, vagy az, hogy valóban a megrendelők biztonságát szolgálják? A választ Önre bízzuk.
(Egy zárójeles megjegyzés: ha ezen cégek megrendelői érvényesíteni szeretnék a ,,beígért” garanciát, a szerelőket érdekes módon ekkor már nem lehet elérni. Ezt onnan tudjuk, hogy ilyenkor gyakran hívnak minket, ugyanis a nap 24 órájában elérhetőek vagyunk.) A tényleges biztonsági hevederzárak felméréssel és szereléssel 40-50 ezer Ft körüli összegbe kerülnek. Nem érdemes spórolni rajta, hiszen az érték, amit megvéd (és ténylegesen véd!), forintban kifejezve ennek az összegnek a sokszorosa!
Az általam telepített hevederzárakra 5 év garanciát vállalok. Kizárólag megfelelő védelemmel ( bumpkey, lockpick, felfúrás..) ellátott zárbetét családból választhat. A hevederzárakhoz természetesen jár az eredeti zárbetét, ami szintén megbízható.
Spórolni csak a minőségen lehet!
Figyelem! A fenti eszmefuttatás nem jelenti azt, hogy hirdetőújságokban nem lehet megbízható zárszerelőt találni, célunk csupán az volt, hogy Önt segítsük a heveder(z)árak útvesztőjében eligazodni.